Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chemický peeling

Chemické peelingy: PROČ?                                                   chem_peeling.jpg                                  

 1. Chemické peelingy patří mezi 5 TOP neinvazivních metod                               
 2. Výrazné zlepšení struktury pleti 
 3. Provedení  ošetření  je velmi jednoduché
 4. Chemický peeling není jednorázová metoda, doporučuje se opakovat  5 – 6 krát 
 5. Vhodné ošetření pro odstranění akné a pigmentových skvrn, zmírnění  jemných a výrazných vrásek, ke stimulaci tvorby kyseliny hyaluronové, kolagenních a elastických  vláken. Vyhladí vrásky kolem očí, zesílí jemnou a tenkou citlivou pokožku, hloubkově hydratuje a zlepšuje výživu pokožky
 6. Barevně se pokožka sjednotí, jizvičky po akné se zmenší až vymizí úplně
 7. Pleť je po chemickém peelingu projasněná a vyhlazená

Co je to chemický peeling?

 1. Princip chemického peelingu je velmi jednoduchý: pH pleti je cca 5,5 a je tudíž lehce kyselé. Cokoliv, co je na pleť aplikováno s jinou hodnotou než je 5,5, může způsobit na pleti podráždění, zčervenání a „poleptání“ pleti. Toto „poleptání pleti“ je léčebný a obnovující proces spojený s množstvím požadovaných výsledků, jako je např. omlazení, odstranění nežádoucích pigmentů, akné a jizviček po akné.
 2. Chemický peeling způsobuje díky obsahu exfoliačních částic (kyselin z ovoce) KONTROLOVANÉ  „poleptání“  s následným odloučením starých buněk. Kůže je dynamický orgán, kde ve stratum basale =  spodní vrstva epidermis  - dochází denně k nové tvorbě  kožních buněk, které pak putují na horní vrstvu pokožky = do stratum corneum = horní vrstva pokožky. Tyto buňky putují  směrem „nahoru“ a staré buňky se tudíž „sloupávají“.
 3. Proces odstranění svrchních „starých„ kožních buněk a tvorba nových buněk kůže  je spojen se zvýšenou tvorbou kolagenu, reorganizací elastických vláken a se zvýšením dermálního = podkožního - objemu. Kromě toho také dochází ke zvýšené tvorbě cytokínů, protizánětlivých činitelů v pokožce způsobujících REGENERACI EPIDERMIS = obnovu poškozené pokožky přirozeným stárnutím či po stárnutí způsobeném vnějšími vlivy, jako je např. slunce, smog a také stres.
 4. Obnova pokožky probíhá v pravidelném cyklu každých 27 dní

 

md_ceuticals.png

 

Jaký je princip chemických peelingů?

 1. Chemický peeling je založen na zrychlené formě exfoliace pomocí chemicky aktivních látek, kterými jsou např. ovocné kyseliny. Povrchový chemický peeling způsobuje rychlou exfoliaci ve stratum corneum, hloubkově působící chemický peeling způsobuje nekrózu až podráždění epidermis, papilární dermis nebo retikulární dermis.
 2. Mnoho kožních problémů způsobuje právě množství odumřelých buněk na povrchu pokožky, které se neodlučují a zůstávají na povrchu pleti. Nové buňky pokožky vznikají velmi pomalu, což je spojeno s povadlou pletí, výskytem vrásek, nevzhlednými pigmnentovými skvrnami a poškozenou pletí
 3. Chemický peeling vyvolá na pleti nepřekonatelné obnovující výsledky ve velmi krátkém čase.

 

 

Na čem záleží používání chemických peelingů?

 1. na znalosti pokožky každého klienta
 2. na aplikaci a výběru druhu chemického peelingu (kyselina mandlová, glykolová, salicylová...)
 3. na expozičním čase a koncentraci chemického peelingu
 4. na pH chemického peelingu, což v praxi znamená působení povrchově nebo hloubkově (chem. peeling kolem 3,6  = působí povrchově, chem. peeling  menší než 2,0 působí hloubkově a chem. peeling pH 1,1 je určen pro lékaře)
 5. technika ošetření chemickým peelingem  je někdy spojena s nepohodlím pro klienta, s možností  vedlejších nežádoucích efektů, ALE současně také s viditelnými a dlouhotrvajícími výsledky. Základ tvoří  vhodná individuelní volba konkrétního  a bezpečného  chemického peelingu  vzhledem k typu pleti, resp. aby efekt ošetření byl  významný a viditelný  a současně s co nejmenšími vedlejšími účinky = výběr druhu chemického peelingu s hloubkovým či povrchovým působením

Co se děje v pokožce při použití chemických peelingů?                                    foto-oblicej.jpg

 1. Stimulace růstových buněk v epidermis s odstraněním odumřelých buněk ve stratum corneum = zjemnění pleti, rozjasnění, barevné sjednocení a zářivost
 2. Destrukce odumřelých buněk, odloučení a následná regenerace pokožky
 3. Způsobení podráždění ve spodní vrstvě pokožky, což má za následek novou tvorbu kolagenu a zvýšení objemu dermis spojené s odstraněním ochablé pleti

Co se děje při hojení pokožky po chemickém peelingu?

 1. chem. peeling způsobí podráždění a ihned spouští proces koagulace, denaturace bílkovin s následnou mobilizací monocytů, makrofágů a lymfocytů. Tento proces trvá 12 hodin. V této době je potřeba vyhnout se příp. mechanickému podráždění a následné infekci.
 2. granulace pokožky - druhý den po chem. peelingu dochází ke tvorbě buněk ve stratum granulosum, tzn. fibroblasty (zárodečné buňky pro kolagen) produkují spojovací vlákna, glykosaminoglykany a kolagen a tím dochází k REEPITELIZACI pokožky - obnova povrchu
 3. reepitelizace probíhá od třetího dne do 10 – 14 dnů
 4. neoangiogeneze – je to proces s endoteliální buněčnou migrací, což je důležité pro proces hojení při erytému. Erytém a chemický peeling způsobí tvorbu nových kapilár v místě působení chemického peelingu
 5. přestavba kolagenu zahrnuje reorientaci na nová kolagenní vlákna, paralelně na tvorbu nového kolagenu a kyseliny hyaluronové v pokožce s ukládáním glykosaminoglykanů v dermis. Díky remodelaci kolagenu jsou schopny chemické peelingy redukovat a odstraňovat vrásky.

Jaká je klasifikace md:ceuticals chemických peelingů?

 1. Povrchové chemické peelingy: JESSNER solution, Kyselina glykolová 35% a 50%, Kyselina salicylová 20% a 30%, Kyselina mandlová 40 a 50%, Kyselina mléčná, vinná a jablečná. Tyto chemické peelingy mají minimální vedlejší efekt, proto se používají nejvíce.
 2. Středně hloubkové chemické peelingy: Piruvic 40%, Kyselina glykolová 70%, TCA (trichlooctová). Dochází k poškození epidermis a papilární dermis. Destrukce epidermis s následným podrážděním umožňuje výsledky  při jednotlivých ošetřeních s možnými vedlejšími účinky
 3. Hloubkové chemické peelingy: Baker a Gordon ´s fenol – dochází k poškození až v retikulární dermis, dochází vždy k zánětlivému procesu vyvolávající tvorbu nového kolagenu, nicméně pokožka se hojí dlouho

md_ceuticals-i.jpg

 

Jaké existují chemické peelingy?

Rozeznáváme alfa hydroxy kyseliny a beta hydroxykyseliny:

ALFA HYDROXYKYSELINY jsou rozpustné ve vodě.

 1. Kyselina glykolová – z cukrové třtiny. Omlazení, buněčná obnova, odstraňuje malé i velké vrásky, zlepšuje hydrataci pleti. Zvyšuje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Má komedolytické účinky, lehce bělí nežádoucí pigmentové skvrny.
 2. Kyselina pyrohroznová – z medu, octa a jablek. Působí na odstranění hlubokých vrásek, odstraňuje poškození na pleti po nadměrném slunění, jizvičky po akné a celkově působí na projasnění pleti na stárnoucí pleť. Zvyšuje tvorbu kolagenu, vhodná napleť poškozenou sluncem.
 3. Kyselina mléčná – z mléka. Hloubková hydratace, pro citlivou pleť
 4. Kyselina mandlová – z hořkých mandlí. Odstraňuje hyperpigmenty spojené s předčasným stárnutím pleti po nadměrném slunění. Působí také na pleť mastnou, na jizvičky po akné.
 5. Kyselina vinná – z hroznů vína. Má výrazný antioxidační účinek.
 6. Kyselina jablečná – z jablek.Má výrazný exfoliační a antioxidační efekt.
 7. Kyselina citronová – z citrusových plodů. Antioxidační a protivráskový efekt.
 8. Kyselina azelainová – vyskytuje se v  pšenici, žitu a ječmeni. Má bakteriostatické a komedolytické účinky, redukuje tvorbu mazu, působí na Propinium acne (zánět) a na Stafylokokus epidermis. Kyselina azelainová účinkuje tak, že ničí bakterie a také omezuje vytváření keratinu, který je přírodní látkou podporující růst těchto bakterií.

Kromě toho VÝZNAMNĚ inhibuje enzym tyrosinázu, který je zodpovědný za přenos melaninu do buněk pokožky. Proto se používá na melasma a je to náhrada HYDROCHINONU, který je zakázán v zemích EU používat na depigmentační ošetření.

Pokud působí kyselina azelainová v kombinaci s kyselinou salicylovou dohromady, jejich efekt je vzájemně posílen (tzv. synergický účinek). Kyselina azelainová odstraňuje hyperpigmentové skvrny a celkově rozjasňuje pleť.

Alfa hydroxy kyseliny mají velký význam ve stratum corneum, v epidermis a dermis BEZ VEDLEJŠÍCH efektů.

BETA HYDROXYKYSELINA  je rozpustná v tucích.

Kyselina salicylová – derivuje se z Acetylosalicylové kyseliny nebo z Aspirinu. Díky rozpustnosti v tucích může kyselina salicylová působit do hloubky až do pórů, kde dokáže exfoliovat odumřelé buňky, zmírnit nadměrnou tvorbu mazu, pór vyčistit a zabránit dalšímu vzniku infekce a podráždění. Současně má komedolytický efekt a působí významně antibakteriálně. Zmenšuje póry.

Závěr: Chemické peelingy umožňují klientům bezchybný vzhled, kdy se pokožka přirozeně a bezpečně obnovuje. Výsledkem je výrazné zlepšení struktury pleti a zdravá pleť.

md: Pre-Peel AHAs Komplex 15 %

AHAs-15K zabránění vzniku hyperpigmentových skvrn = REDUKUJE RIZIKA HYPERPIGMENTACE. Přípravek nanést každý večer na pleť, nesmývat a nanést jakýkoliv noční krém.                

Kromě toho také:

 • pro lepší výsledky chemického peelingu a pro přípravu pleti na chemický peeling  
 • pro minimalizaci nežádoucích komplikací po chemickém peelingu v salónu
 • vynikající omlazení pleti = lifting

Přípravek md: Pre-Peel AHAs kombinuje účinky kyseliny glykolové, mléčné, hyaluronové a antioxidačního komplexu kyseliny vinné, citronové a jablečné. Obsahuje výtažek z okurek, hroznového vína a vitamín E.

Princip:

Zabraňuje vzniku nežádoucích skvrn přes léto, barevně sjednocuje pleť a rozjasní ji. Kromě toho připraví pleť na chemický peeling, zlepšuje výsledky peelingu, vyvolává postupnou exfoliaci bez slupování, usnadňuje rovnoměrnou penetraci aktivních látek, zkrátí dobu hojení po chemickém peelingu a redukuje rizika hyperpigmentace.  Hydratuje, hojí díky obsahu kyseliny hyaluronové, regeneruje, omlazuje díky kyselině glykolové a celkově pleť posiluje.

Způsob použití:

Před peelingem: dva týdny před chem. peelingem jednou denně vetřít do pleti večer do úplného vstřebání.  Nesmývat  a  aplikovat přes něj běžný krém.
Po peelingu: od 4.dne po peelingu v salonu použít doma 1 x denně až do dalšího sezení v salónu.

Kombinace s dermokosmetickými metodami. Používá se PŘED a PO ošetření laserem, IPL, s dermarollery, ultrazvukovou špachtlí a iontoforézou. Minimalizuje nežádoucí komplikace po  dermokosmetickém ošetření, pleť rozzáří, obnoví a urychlí hojení. Po použití PRE-PEEL AHAs komplexu se pleť neloupe, je sametově jemná a rozjasněná.

md: Beta Pre-Peel AHAs Komplex  8%

Složení: Kyselina salicylová, kyselina mléčná, kyselina hyaluronová a kyselina glykolová

Celková koncentrace kyselin:  8 % / pH = 3,6

Použití: U mastné pleti minimalizuje póry, rozpouští a uvolňuje černé tečky, zabraňuje tvorbě akné, nových komedomů a nečistot. Při ošetření rosacey, pro pleť citlivou, na povrchové jizvičky po akné, na seboroickou a aktinickou keratózu, ichtyózu, zlepšuje ochablost pleti, podporuje odstranění hyperpigmentových skvrn (např. melasma) a pro své reepitalizační účinky je vhodné jej aplikovat PO ošetření lasery, IPL a invazivních technikách. Pleť je hydratovaná, neloupe se a je zářivá a zdravá.   

Praktické použití:

Způsob 1:  jelikož je potřeba pleť připravit na salónní ošetření chemickým peelingem a tím i snížit riziko výskytu silného podráždění,  dop. se používat 10 dní před aplikací chem. peelingu. Nanáší se krouživým pohybem každý večer, příp. každý druhý večer (v případě extrémně citlivé pleti) a přes něj nanést jakýkoliv noční krém.
 Ráno smyjeme vodou a naneseme denní krém, popř. make-up.

Způsob 2: Po návštěvě salónního ošetření chemického peelingu bude dále klient používat  Pre–Peel Beta AHAs 8%  takto: Nanášet na pleť po předchozím odlíčení pleť mlékem a tonikem od  4. dne návštěvy každý večer až do další návštěvy salónu či ordinace. Výsledkem je rozjasněné pleť bez jakéhokoliv výskytu komedomů, zanícení a nepěkných jizviček. Nežádoucí pigmenty se rozptýlí a pleť je barevně sjednocená.

Způsob 3: Používat místo séra na hydrataci pokožky na noc – nanést a přes něj jakýkoliv krém.

Způsob 4: používat po ošetření dermarollerem u citlivé, mastné a dehydratované pokožky - nanést a nechat působit cca 10 minut, pak smýt vodou.

Výsledek: Posiluje účinek chemického peelingu, připraví pleť na aplikaci chem. peelingu - pleť nevykazuje známky podráždění, pleť je rozjasněná, netvoří se nečistoty a lze jej používat jak v salónu, tak doma.

Kontraindikace: herpes simplex, těhotenství, kojení, popáleniny na kůži, odřeniny, chemoterapie, fototoxické léky, autoimunní poruchy.

Obsah:  Kyselina salicylová: je to beta-hydroxy kyselina, která snižuje výrazně soudržnost korneocytů, tím zabrání nadměrné tvorbě mazotoku, tvorbě komedomů, nečistot a nežádoucích pigmentů. Odstraňuje odumřelé buňky, podporuje rovnoměrný tón pleti. Díky své rozpustnosti tuků a lipofilních látek lze použít na akné, na ucpané póry bez podráždění a příp. zčervenání. Kyselina mléčná: hydratuje, zvyšuje produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, zjemňuje a zabraňuje stárnutí pleti, zejména po slunění či jiném poškození pleti. Kyselina hyaluronová: hloubkově hydratuje a zklidňuje pleť po chemickém peelingu, vyplňuje vrásky a posiluje pružnost pokožky díky stimulaci tvorby kolagenních vláken. Kyselina glykolová: stimuluje buněčnou obnovu, zesvětluje hyperpigmentové skvrny, redukuje vrásky a celkově omlazuje. Pleť je hladká a barevně sjednocená.

 

DEPIGMENTAČNÍ OŠETŘENÍ MELAN:OFF

 

1. FÁZE - BĚLÍCÍ PEELINGprofesionalni-mini-pack-1-2-800x800.jpg

Intenzivní obnova buněk (příprava)

Díky své nízké propustnosti působí povrchová vrstva kůže, corneum stratům, jako skutečná bariéra proti penetrací aktivních látek. S cílem dosáhnout optimálních výsledků při léčbě depigmentace je zásadní předem připravit kůži jemným peelingem epidermální vrstvy, která odstraní odumřelé buňky z vrchní vrstvy a usnadní pozdější penetraci aktivních látek.
Bělící peeling melan:off™ maximalizuje penetraci aktivních látek díky svému exfoliačnímu účinku, který aktivuje obnovu buněk, redukuje nedostatky a vytváří rovnoměrný barevný tón pleti.

Kombinace různých látek a kyselin přispívá k získání rozjasněné, rovnoměrné a mladistvé pleti. Bělící peeling melan:off™ je účinný na melaninové hyperpigmentace v epidermis díky svým bělícím, keratolytickým a chelatačním účinkům.

Aktivní látky:

 • Kyselina azelainová: zastavuje činnost tyrozinázy v procesu tvorby melaninu. Má také antioxidační vlastnosti (zachytává volné radikály). Normalizuje keratinizace folikul, zajišťuje odlupování vrchní vrstvy pokožky.
 • Kyselina salicylová: Má keratolytické a exfoliační vlastnosti a působí tak na odlupování povrchu pokožky, redukuje vady a obnovuje hladký povrch a rovnoměrné zabarvení pleti.
 • Alantoin: Má intenzivní regenerační vlastnosti, stimuluje obnovu buněk, výrazně zvlhčuje a zjemňuje pokožku.

2. FÁZE - INTENZIVNÍ MASKA

Zastavení tvorby melaninu

Intenzivní maska melan:off™ vyvolává účinné zběleni kůže, odstraňuje vady melaninového původu díky aktivaci mechanismů, které blokují všechny fáze tvorby melaninu bez poškození melanocytů.

Aktivní látky:

Depigmentační účinek:

Kombinace bělících aktivních látek (kyselina azelainová, kyselina kojová, alfa arbutin, butylresorcinol, ...). Tyto látky mají intenzivní depigmentační účinek, kdy zastavují nebo brání tvorbě melaninu díky:

 • Aktivním látkám, které zvratně blokují činnost tyrozinázy a brání tak tvorbě dopachinonu
 • Aktivním látkám, které blokují činnost dopatautomerie ve tvorbě eumelaninů (hnědá nebo černá barva)
 • Aktivním látkám, které blokují přenos melanosomů z melanocytů do epidermálních keratinocytů, a tím odstraňují vady díky ochraně buněk před UV zářením

Exfoliační účinek:

Přípravek má dále exfoliační účinek na pigmentaci na povrchu kůže, a urychluje tak

35575962_1938495372849220_3923844729640321024_n.jpg

přirozený proces odlupování kůže a obnovy buněk s odstraněním melaninu uloženého v keratinocytech díky exfoliaci odumřelých buněk a tím zmizení tmavých skvrn.

Antioxidační a revitalizační účinky:

Kombinace antioxidačních aktivních látek a látek působících proti volným radikálům (DMAE, vitamíny C, E a B3, retinyl palmitát, bisabolol,...) chrání kůži stimulací kolagenu a elastinu a tím zajišťuje pevnost, hydrataci a rozjasnění.

Zklidňující účinek:

Kombinace rostlinných výtažků, které mají zklidňující, regenerační a zvlhčuiící účinky.